V Tipsport lige od novej sezóny dve maďarské mužstvá, bude sa hrať o dva poháre

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Zo slovenskej najvyššej súťaže Tipsport ligy bude v budúcom ročníku nadnárodná, rozrastie sa o maďarské tímy DVTK Miškovec a MAC Budapešť. Definitívne to na štvrtkovej tlačovej konferencii potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner.

"Na tému zahraničných účastníkov v Tipsport lige sme dva roky debatovali na pôde športovej rady, diskusia viedla k všeobecnej dohode všetkých klubov súťaže o záujme vstúpiť do takého projektu," uviedol Lintner.

"Slovensko, ktoré je bezpochyby súčasťou svetovej hokejovej elity bolo pre nás dlho nedosiahnuteľné. Teraz spolupracujeme ako partneri na jednej úrovni. Radi by sme tento spoločný projekt využili na to, aby sme urobili ďalší krok vpred," dodal generálny sekretár Maďarského hokejového zväzu (MJSZ) Levente Sipos.

Lintner ďalej potvrdil, že expanzia Tipsport ligy by sa nemala skončiť príchodom dvoch maďarských tímov. "Chceme ligu čo najefektívnejšie posúvať vpred. Teraz sme potvrdili dlhodobo avizovanú snahu dostať do ligy zahraničné tímy a urobiť ju nadnárodnou. Je to iba prvý krôčik a verím, že po sezóne to budeme môcť hodnotiť ako úspešný krok a vytvorí nám to priestor, aby sme v tom ďalej pokračovali. Týmto by to nemalo skončiť. Dva zahraničné kluby sú fajn, ale naša ambícia je ešte smelšia a budeme sa snažiť rozširovať v rámci regiónu aj do ďalších krajín," prezradil smelé plány Lintner. "Nebudeme prihliadať na krajinu, ale na športovú, ekonomickú a spoločenskú silu jednotlivých klubov, ktoré prejavia záujem," dodal.

Maďarské tímy môžu bojovať o titul v Tipsport lige, no zo súťaže nemôžu zostúpiť. Novinkou bude aj boj o dve trofeje - Pohár Vladimíra Dzurillu pre slovenského šampióna a nové ocenenie pre víťaza Tipsport ligy. "Ak by sa víťazom play-off stal zahraničný účastník, tak bude víťazom ligy. Slovenským majstrom bude domáce mužstvo, ktoré sa najlepšie umiestni v play-off. Slovenskí účastníci budú naďalej bojovať o Dzurillov pohár. Pred sezónou predstavíme trofej pre víťaza Tipsport ligy, o ktorú budú bojovať všetky kluby," objasnil niekdajší reprezentačný obranca.

Zmenou prejde aj formát súťaže. V lige bude naďalej hrať aj tím slovenskej reprezentácie do 20 rokov, pre ktorý vzniká zaujímavá možnosť konfrontácie s maďarskými družstvami. "Dva zápasy proti 'dvadsiatke' odohrajú všetky tímy a teda aj zahraničný účastníci. Play-out sa zmení na baráž. Posledný tipsportligový slovenský tím si zmeria sily s víťazom play-off I. ligy v sérii na štyri víťazstvá. Upraví sa aj formát vyraďovacej časti o titul. Pred štvrťfinále sa bude hrať kvalifikácia, v ktorej sa predstavia siedmy až desiaty tím po základnej časti. Siedmy proti desiatemu a ôsmy proti deviatemu odohrajú sériu na tri víťazstvá," informoval Lintner.

Ten verí, že maďarské tímy majú dostatočnú kvalitu na to, aby zvýšili konkurenciu v Tipsport lige. "Vo Vyšehradskom pohári sa do finále dostal jeden maďarský a jeden slovenský zástupca a zápas rozhodli až samostatné nájazdy. Som presvedčený, že čo sa týka zvýšenia športovej kvality našej ligy, maďarské tímy budú prínosom," dodal. Na kvalifikačnom procese do hokejovej Ligy majstrov sa nebude meniť nič, aj naďalej bude mať miestenku získa najlepší slovenský klub v play-off.

Dohoda s maďarskými klubmi je zatiaľ iba na sezónu 2018/2019. Lintner však chce v spolupráci a ďalšom rozširovaní pokračovať aj naďalej.